fbpx

Na čo si dávať pozor pri kúpe bytu?

Dokonalý byt neexistuje – vždy nájdeme malé alebo veľké chyby. Či už väčšie alebo menšie, je lepšie o nich vedieť skôr, ako byt kúpite. Ale, ako ich spoznať a ako ich odhaliť? Čo je potrebné sledovať pri kúpe bytu?

O aký byt máte záujem nový alebo starý?

Ak plánujete kúpiť  byt v staršej budove, je dobré požiadať existujúcich vlastníkov, aby za predchádzajúcu vykurovaciu sezónu predložili účty, aby ste zistili, koľko energií bolo použitých na vykurovanie bytu.

Starostlivo skontrolujte steny bytu. Kozmetické poškodenie a opotrebovanie by v budúcnosti nemalo spôsobiť žiadne závažné problémy, ale vodné škvrny a kvapaliny prechádzajúce cez steny môžu byť výstražnými znakmi poškodenej vody, kanalizácie alebo vykurovacieho potrubia.

Čo sledovať pri staršom byte

Pri staršom byte musíte toho sledovať pomerne veľa, nakoľko ak budete musieť toho veľa prerábať, môžete minúť omnoho viac financií ako by ste kupovali byt v novej budove.

Preto je veľmi dôležitá obhliadka spolu s inšpektorom nehnuteľnosti. Inšpektor nehnuteľností odborným pohľadom stavebného inžiniera zhodnotí kvality a nedostatky stavby.

Je bežné, že pred predajom dá majiteľ novú omietku, novú maľovku, schová nedostatky. Skúsené oko stavebného inžiniera aj napriek bezchybnej kozmetike spozná slabé miesta.

Vyhnite sa prekvapeniam

Vďaka inšpekcii sa môžete lepšie rozhodnúť či je pre Vás konkrétna nehnuteľnosť správnou voľbou. Navyše, odhad nákladov na odstránenie porúch Vás varuje pred možnými ďalšími výdavkami. Výstup z inšpekcie Vám pomôže zjednať lepšie podmienky.

Protokol z inšpekcie je relevantný výstup, vypracovaný vyškoleným certifikovaným odborníkom, ktorý pracuje podľa prepracovanej metodiky. Jeho základom je dokument – Technický preukaz nehnuteľnosti –  a popis a hodnotenie rizík.

Ak chcete byť zdravý, musíte mať zdravý domov. Prvý dojem je vždy ten, ktorý Vás vie presvedčiť, avšak pri kúpe bytu si starostlivo skontrolujte všetky detaily. Nechajte si poradiť od realitného profesionála, ktorý má omnoho viac skúseností, a ktorý Vám správneho inšpektora zabezpečí. Ak takého ešte nemáte obráťte sa na skutočného profesionála, ktorý robí Financie a Reality Spolu.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Reverzné hypotéky na Slovensku

Opak klasickej hypotéky! Spravidla vlastné bývanie už máte a reverznou hypotékou je možné získať financie v určitej výške hodnoty nehnuteľnosti bez nutnosti jej predaja s možnosťou dožitia. Reverzná hypotéka je finančný produkt, ktorý by mal zabezpečiť dôchodcom dôstojné dožitie prísunom financií, ktoré získajú „výmenou“ svojho bývania za financie slúžiace na zabezpečenie pokrytia nákladov na každodenný život.

Čítať »

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »