fbpx

Zanedbaná výmena pneumatík môže vyjsť draho

V zime narastá riziko nehody až šesťnásobne. Je to z dôvodov sťaženej viditeľnosti a tiež manévrovateľnosti na vozovke pokrytej snehom alebo mrznúcim dažďom. Ak spôsobí šofér nehodu a zistí sa, že nebolo urobené prezutie pneumatík, a teda dôvodom bola jazda na letných pneumatikách riskuje pokutu od policajtov. Ale tým to nekončí. Viete, koľko môže stáť zanedbaná obyčajná výmena pneumatík?

Pokutou to nekončí

V prípade, ak spôsobí šofér nehodu, z povinného zmluvného poistenia auta poisťovňa hradí spôsobenú škodu. V poistných podmienkach v prípade poistenia PZP a havarijného poistenia nenájdete predpis na používanie typu pneumatík. Nájdete tu však odkaz zaväzujúci poisteného dodržiavať všeobecné záväzné predpisy a tým je i zákon o cestnej premávke. V prípade jeho porušenia a najmä ak poisťovňa zistí priamy súvis so vznikom nehody, môže poisťovňa pristúpiť ku kráteniu poistného plnenia. V prípade PZP môže dôjsť k regresnému konaniu. To znamená, že časť škody alebo aj celú škodu budete musieť zaplatiť vy a nie poisťovňa.

Celoročky alebo radšej výmena pneumatík

Často býva i otázka na používanie celoročných pneumatík. Tie pokiaľ spĺňajú normy a všeobecné záväzné predpisy tak aj z pohľadu poistenia PZP a havarijného poistenia nebude problém v prípade poistného plnenia. Každopádne sa odporúča tento druh pneumatík používať len v miernych podmienkach (v oblastiach kde sneh a ľad je skôr raritou), keďže ich vlastnosti sú v zime priemerné, oproti použitiu čisto zimných pneumatík.

Prečo používať zimné gumy?

Povinnosť používať pneumatiky určené pre zimnú premávku nájdeme v §38, ods. 1), zákon č. 8/2009 Z.z. Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N120) môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené podľa zákona a motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré určuje zákon.

Dôležité je vedieť, že zimná pneumatika je konštrukčne iná ako letná pneumatika. Zimná pneumatika je vyrobená z gumenej zmesi, ktorá je oveľa mäkšia ako letná. Dezén zimnej pneumatiky má oveľa viac drážok v oblasti dezénu a tiež špeciálne drážky, ktorých úlohou je odvádzať kašovitý a topiaci sa sneh.

Rady na záver

– V zime používajte radšej zimné pneumatiky. Tzv. celoročky, teda pneumatiky určené pre celoročné používanie, nepoužívajte v horských a podhorských oblastiach. Vlastnosti celoročných pneumatík sú priemerné oproti čisto zimným pneumatikám. Výmena pneumatík sa oplatí aj pre vlastnú bezpečnosť.

– Podmienky používania zimných pneumatík sú v rámci EÚ upravené rozdielne. Pred jazdou v zime do zahraničia si dopredu zistite aké sú podmienky v danom štáte.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Reverzné hypotéky na Slovensku

Opak klasickej hypotéky! Spravidla vlastné bývanie už máte a reverznou hypotékou je možné získať financie v určitej výške hodnoty nehnuteľnosti bez nutnosti jej predaja s možnosťou dožitia. Reverzná hypotéka je finančný produkt, ktorý by mal zabezpečiť dôchodcom dôstojné dožitie prísunom financií, ktoré získajú „výmenou“ svojho bývania za financie slúžiace na zabezpečenie pokrytia nákladov na každodenný život.

Čítať »

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »