Aké zmeny sa udiali v II. dôchodkovom pilieri?

Najdôležitejšou zmenou je zavedenie tzv. „Predvolenej investičnej stratégie„. Týka sa veľkej väčšiny klientov, pokiaľ nepožiadali starobnú dôchodkovú spoločnosť o zotrvanie v ich doterajšom fonde. Prečo ide o zásadnú zmenu?

V súčasnosti si väčšina klientov v II. pilieri sporí na dôchodok v dlhopisových garantovaných fondoch. V minulých rokoch, vzhľadom na nulové úrokové sadzby tieto fondy neprinášali klientom žiadne zhodnotenie, resp. dokonca až záporné zhodnotenie. Klienti mali na výber zo štyroch investičných fondov – dlhopisového, zmiešaného/vyvážené, akciové a neskôr pribudol indexový fond. Viac ako 2 tretiny klientov boli dlhé roky v nezarábajúcom dlhopisovom fonde. Bohužiaľ sa tak dialo v období vysokého rastu práve iných typov fondov, najmä akciových a indexových.

Predvolená investičná stratégia má pomôcť zmeniť tento stav. Klientom, ktorí majú dlhšiu dobu odchodu do starobného dôchodku má umožniť nasporiť si viac peňazí.

Sporiteľom narodeným po roku 1968 a zároveň tým z nich, ktorí si nesporia v indexových fondoch, budú ich úspory presunuté do indexových fondov (proces sa začal v júli 2023 a mal by trvať dokonca roku 2025).

Do indexových fondov následne sa budú investovať nové príspevky sporiteľov, ktorí sú starší ako 54 rokov. Ich staré úspory sa však presúvať nebudú, zostanú v tom fonde, v ktorom si sporili doteraz.

Klienti, ktorí sú, alebo budú presunutí do Predvolenej investičnej stratégie budú sporiť do veku 50 rokov do indexového negarantovaného fondu. A následne od veku 50 rokov sa postupne každý rok budú 4 % z ich účtu presúvať z indexového do garantovaného dlhopisového fondu. V praxi to bude znamenať, že ani v čase odchodu do starobného dôchodku nebudú mať klienti všetky svoje peniaze v dlhopisovom garantovanom fonde, ale stále budú mať časť peňazí v indexovom negarantovanom fonde.

Pôvodne sa počítalo s tým, že v čase odchodu na starobný dôchodok budú mať všetci 100 % peňazí v dlhopisovom garantovanom fonde.

Každá starobná dôchodková spoločnosť si stanovila vlastné pravidlá, ako bude táto zmena prebiehať. Nie je to jednotné pre všetky spoločnosti. Napríklad NN dss, a.s. sa rozhodla väčšiu časť peňazí postupne presunúť ešte v roku 2023 a potom zvyšok v nižších čiastkach (niečo cez 2% mesačne) do konca roku 2025. Allianz SDSS, a.s., VÚB Generali dss, a.s. a UNIQA dss, a.s. budú od začiatku presúvať rovnakú sumu do konca roku 2025.

Keď hovoríme o garantovanom fonde, tak v časti garancie sa uskutočnila tiež veľmi dôležitá zmena. Zjednodušene povedané hovorí o tom, že v čase odchodu do starobného dôchodku musí mať klient v dlhopisovom garantovanom fonde minimálne toľko peňazí, koľko tam vložil. Ak bude niečo chýbať, rozdiel musí doplniť starobná dôchodkový spoločnosť, v ktorej klient do tohto fondu sporil. Garancia sa týka len tohto fondu. Netýka sa ostatných dôchodkových fondov.

Ďalšia dôležitá zmena súvisí s „automatickým“ vstupom nových sporiteľov do II. piliera. Je tu možnosť, že ak sa rozhodnete nevstúpiť do II. piliera (týka sa to najmä mladých ľudí, ktorí začínajú pracovať a začínajú si platiť odvody a z akéhokoľvek dôvodu sa rozhodnúť nevstúpiť do II. piliera), stále máte možnosť zmeniť názor a vstúpiť neskôr, až do veku 39 rokov. Skrátite si však dobu sporenia a Vaša nasporená suma v čase odchodu na dôchodok bude výrazne nižšia. Noví sporitelia vstupujúci do II. piliera budú mať automaticky nastavené sporenie v indexovom fonde ako predvolenú investičnú stratégiu.

Tieto najdôležitejšie zmeny by mali pomôcť zlepšiť výšku starobného dôchodku. Slovenské demografické výhľady nie sú veľmi pozitívne. Rastie počet starobných dôchodcov. Postupne pomaly klesá pomer medzi dôchodcami a pracujúcimi. Preto je dobré zabezpečiť si vlastné financie na dôchodok vhodným investovaním. S výberom produktu Vám pomôžu konzultanti Broker Consulting, a.s. https://bcas.sk/kontakt/

Ing. Robert Vitkovský, produktový manažér pre investície

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »