fbpx

Banky zvyšujú bezpečnosť internetbankingu

Bezpečnosť na internete je stále mnohými ľuďmi podceňovaná. Najznámejší je prípad hakera, ktorý prienikom do počítačov bankových klientov získal prístup k miliónom účtov a vyslúžil si za svoje aktivity 40 rokov nepodmienečne. Spoznajte 4 kroky pre vyššiu bezpečnosť bankového účtu.

Mobil sa stáva kľúčom k peniazom

Keďže užívatelia podceňujú alebo zanedbávajú ochranu svojich počítačov, banky aj iné inštitúcie pristupujú k zmenám. Už sme si zvykli, že pri zadávaní príkazu na odoslanie peňazí musíme zadať SMS kód alebo token kód, či číslo z GRID karty. Banky pristupujú k zvýšeniu bezpečnosti aj samotného prihlásenia do banky.

Banky postupne zavádzajú systémy viacstupňového overovania. To znamená, že banka okrem hesla vyžaduje aj iný bezpečnostný prvok, napríklad PIN zaslaný v SMS. Niektoré banky vychádzajú užívateľom v ústrety aspoň tak, že takéto viacstupňové prihlásenie vyžadujú iba prvý raz na ešte neoverenom zariadení. Tým sa aspoň zabráni situácii, že by zlodej s ukradnutým heslom získal prístup k vášmu účtu z iného počítača.

Biometria je pohodlná, ale nie vždy bezpečná

Biometrické prvky, akými sú odtlačok prsta, rozpoznanie tváre sú pohodlné. Žiaľ bezpečnosť môže byť prekonaná. Najmä rozoznanie hlasu dne už nie je bezpečná forma prístupu k účtu. Dnes sú dostupné systémy, ktoré dokážu akýmkoľvek hlasom povedať to, čo napíšete. Hakerovi tak postačí získať vzorku vášho hlasu a prístup má otvorený.

Každá technológia sa dá prekonať. Ako sa teda chrániť, aby sa riziko znížilo na minimum?

4 kroky pre vyššiu bezpečnosť vášho bankového konta

1. Meňte svoje heslo do banky aspoň každých 6 mesiacov. V prostredí digitalizácie sa papier stáva pomerne bezpečným médiom, a tak si heslo zapíšte a uložte na bezpečné miesto. Zdatnejší užívatelia využijú programy, ktoré im umožnia heslá bezpečne uložiť na šifrované USB kľúče.

2. Nainštalujte si kvalitný antivirový program. Antivirové programy už dávno nie sú len o kontrole vírusov v programoch.
Dnes sú pre bežných užívateľov dostupné aj riešenia zadarmo, ktoré zachytia aspoň dobre známe útoky. Kvalitné „antiviráky“ umožňujú spustiť internetový prehliadač v chránenom režime, kedy je komunikácia medzi klávesnicou internetovým prehliadačom šifrovaná.

3. Nepíšte vaše heslá do žiadnych iných formulárov, ako do tých, ktoré skutočne patria banke. Ak chcete mať istotu, že ste na správnej stránke, overte si informáciu v internetovom prehliadači. Banky majú zakúpený internetový SSL certifikát najvyššej úrovne. Takže majiteľ certifikátu je starostlivo overený. Každá banka zverejňuje informáciu, podľa ktorej poznáte, že ste na správnej internetovej adrese.

4. Nikdy nepoužívajte pre spojenie s bankou verejné siete v kaviarňach, hoteloch a podobne. Neinštalujte do mobilov a počítačov programy z neoverených zdrojov a od neznámych vývojárov.

Neviete, či máte účet v banke, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám? Páči sa vám online banka a neviete, či by ste zvládli ich požiadavky na samoobsluhu? Rád vám poradím.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »