Na čo prihliadať pri kúpe nehnuteľnosti?

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote. Je preto veľmi dôležité si správne vybrať a vopred stanoviť kritériá, ktorými sa budete pri výbere vhodnej nehnuteľnosti riadiť. Od správneho výberu potom závisí, či strávite v takejto nehnuteľnosti celý život alebo nehnuteľnosť predáte a budete hľadať inú, vhodnejšiu na bývanie.

Samozrejme, nehnuteľnosti sa nekupujú len na bývanie, ale často sa stretávame s kúpou nehnuteľnosti na investičné účely. Rovnako aj pri tomto type nehnuteľnosti treba dbať na jej správny výber.

Lokalita

Pri výbere nehnuteľnosti patrí lokalita k tým prvým kritériám, ktoré si kupujúci stanovuje. Mnoho kupujúcich si vyberá nehnuteľnosť najmä podľa miesta výkonu svojej práce. Tu treba pamätať na to, že miesto výkonu práce sa počas života môže zmeniť. Vhodnejšie si vyberať si lokalitu aj podľa toho, aká je v blízkosti občianska vybavenosť, či sú tam obchody, školy, služby, príp. lokalita, v ktorej sa najčastejšie pohybujete príp. vykonávate voľnočasové aktivity. Rovnako je dobré si pozrieť aj plánovanú výstavbu. Pozrite si webové stránky mesta alebo mestskej časti, v ktorej sa chystáte nehnuteľnosť kúpiť a skontrolujte, či o rok nevyrastie priamo pred Vašim bytovým domom nové nákupné centrum alebo iná budova, ktorá Vám zatieni výhľad.

Cena nehnuteľnosti

Je dôležité si nastaviť cenové rozpätie vyhľadávanej nehnuteľnosti. Samozrejme, cena nie je tým jediným a hlavným kritériom, ktorým by sme sa mali pri kúpe nehnuteľnosti riadiť. Ak nemáme len vlastné zdroje na financovanie kúpy, je vhodné si vopred preveriť možnosti financovania prostredníctvom hypotekárneho úveru a teda zistiť, v akej max. výške nám banka vie úver poskytnúť, aké sú mesačné splátky a pod. Treba rátať aj s určitou finančnou rezervou na prípadnú rekonštrukciu, či zariadenie nehnuteľnosti.

Stav nehnuteľnosti

Poriadne si pozrite stav nehnuteľnosti na obhliadke, príp. si dajte vypracovať posudok, ktorý vie odhaliť vady danej nehnuteľnosti. Zoberte na obhliadku odborníka, ktorý sa vie lepšie „pozrieť“ na stav nehnuteľnosti ako laik. Pozerajte na steny, prípadné zatečenia, podlahy, vzduchové bubliny, okná a ich tesnenie, rozvody, pri domoch prezrite aj strechu, izoláciu…

Ak nehnuteľnosť bola rekonštruovaná, pozrite sa na kvalitu rekonštrukcie, pýtajte sa na to, čo všetko bolo vymenené. Pri kúpe staršej nehnuteľnosti treba dôkladne preveriť celkový stav s ohľadom na pravdepodobné opotrebenie a zohľadniť predpokladané náklady na odstránenie týchto vád. Dôležitým kritériom je stavebná kvalita, energetická náročnosť, rozvody sietí, spôsob vykurovania a pod.

Okrem technického stavu nehnuteľnosti sa pýtajte aj na právny stav, prípadné vecné bremená a ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti viaznu.

Ak kupujete nehnuteľnosť, ktorá ešte nie je postavená, tzv. „z papiera,“ preverte si dôveryhodnosť developera a pozrite si jeho referencie.

Dispozícia

Dispozícia a orientáciu bytu na svetové strany patrí takisto ku kritériám pri výbere nehnuteľnosti. Orientácia jednotlivých miestností na svetové strany má vplyv nielen na Vašu náladu, ale aj spotrebu elektrickej energie a vykurovanie. Pri kúpe nehnuteľnosti s dobrým dispozičným riešením a orientáciou na správne svetové strany môžete ušetriť na nákladoch na bývanie. 

Dajte si pozor na tzv. „ležiaky,“ teda nehnuteľnosti, ktoré sú na trhu už dlhší čas. Zväčša ide  dlhodobo nepredajné nehnuteľnosti, ktoré majú nadhodnotenú cenu, príp. vecné bremeno, záložné a predkupné právo, ktorými sú zaťažené, môže ísť rovnako o nehnuteľnosti, ktoré sú v lokalite so zvýšenou kriminalitou.

JUDr. Lenka Zelenáková, manažérka oddelenia realitných služieb

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
Buďte vždy v obraze

Nechajte si zasielať informáciu vždy, keď budeme mať pre vás niečo nové:

nechajte si zasielať novinky priamo do emailu

podľa výberu

Súvisiace články

Zelenú kartu k PZP stačí mať v mobile

Zelenú kartu si všetci dobre pamätáme ako doklad k povinnému zmluvnému poisteniu, ktorý vodiči nosili stále pri sebe. Už takmer rok tento dokument sa vyhotovuje v bielej verzii. Okrem farebnej úpravy s novým rokom 2025 bola zavedená novinka v podobe jej elektronickej verzie.

Čítať »

Aké zásadné zmeny budú v PZP od augusta?

Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona č. 381/2004 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Od 1. augusta 2024 vstúpia do platnosti nové pravidla pre povinné zmluvne poistenie (PZP). V súvislosti s novelou sa hovorí najmä o zvýšení ochrany poškodení osôb. Ktoré sú tie najzásadnejšie zmeny?

Čítať »

Oplatí sa štandardné životné poistenie alebo bankopoistenie k úveru

Najčastejšou formou poistenia rizík smrti, invalidity alebo kritických chorôb je poistenie v štandardných produktov rizikového životného poistenia. Pri poskytnutí úverov banky ponúkajú klientom aj tzv. poistenie k úveru. Motiváciou by mala byť výhodnejšia cena a jednoduchosť uzatvorenia poistenia. Oplatí sa však toto poistenie k úveru ponúkané bankou alebo je lepšie uzatvoriť si komerčné rizikové životné poistenie ponúkané poisťovňou?

Čítať »

Broker Consulting: Mierime na burzu

Príbeh spoločnosti Broker Consulting, jednej z najsilnejších a najvýznamnejších firiem vo finančnom a realitnom svete na Slovensku a v Česku, sa začal pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Spoločnosť, ktorá presne vie, ako ľuďom pomôcť v dosahovaní strategických cieľov, teraz napĺňa svoj potenciál a dokonca má ambíciu vstúpiť na burzu.

Čítať »

FinGR Play – zážitková výučba finančnej gramotnosti.

Otázkami financovania vlastných cieľov sa zaoberáme po celý život. V rôznych obdobiach života postupne riešime bývanie, sporenie, investovanie, poistenie, dôchodok atď. Je preto dôležité vedieť vyhodnotiť a použiť informácie o finančných produktoch, rozoznávať riziká v riadení financií a vedieť si stanoviť finančné ciele.

Čítať »